Największą plagą ciężarnych w pierwszym trymestrze są nudności i wymioty. Podczas ciąży dotyczą około połowy ciężarnych kobiet, ustępują zwykle po 14-16 tygodniu ciąży. Występują najczęściej rano, tuż po wstaniu z łóżka. Czasami, szczególnie w przypadku ciąż mnogich mogą utrzymywać się do końca ciąży. Przyczyną nudności w ciąży może być wysoki poziom hormonu HCG we krwi w pierwszym trymestrze ciąży, rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego, (co powoduje mniejszą skuteczność trawienia) nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzenie zmysłu węchu. Jeśli cały czas wymiotujesz po zjedzeniu lub wypiciu czegokolwiek, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, przepisze odpowiednie leki. Konieczne może być też podanie kroplówki, aby zapobiec odwodnieniu.
Pamiętaj! Bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj żadnych leków.Rady:
- Jeżeli najgorzej czujesz się rano, przed wstaniem z łóżka zjedz kawałek suchego chleba, sucharka lub płatki kukurydziane.
- W ciągu dnia jedz małe porcje, ale często - nawet osiem posiłków. Jedz dużo warzyw i owoców, jednak unikaj cytrusów.
- Unikaj widoku i zapachu jedzenia, które wywołuje u ciebie nudności i wymioty.
- Unikaj tłustych i smażonych pokarmów, ponieważ są ciężkostrawne i dlatego mogą być przyczyną nudności.
- Po posiłku usiądź prosto, nie kładź się a unikniesz wtedy sensacji żołądkowych.
- Wstając z łóżka rób to powoli, unikaj gwałtownych zmian pozycji ciała.
- Postaraj się unikać stresów. Często odpoczywaj w ciągu dnia, z głową i nogami uniesionymi lekko do góry.
- Możesz popijać wodę z imbirem, który zapobiega nudnościom. Kawałeczek surowego imbiru zetrzyj na tarce i zalej wodą.
- Na nudności pomagają też migdały. Zapobiegawczo możesz kilka zjadać, co dwie trzy godziny
Zgaga, niestrawność i zaparcia
Zgaga to uczucie palenia w przełyku. Rozluźniona pod wpływem działania hormonów zastawka u wejścia do żołądka, nie utrzymuje jego zwartości i cofający się z żołądka pokarm powoduje to nieprzyjemne palenie.
Ta dolegliwość jest praktycznie nie do uniknięcia w ciąży, szczególnie daje się we znaki pod koniec ciąży. Zalegający w przełyku pokarm powoduje natomiast niestrawność.Przyczyną zaparć jest zwiększone rozluźnienie mięśniówki jelit spowodowane działaniem hormonów ciążowych oraz ucisk macicy na jelita.
Rozciągnięte i uciskane jelita pracują mniej wydajnie, przez co trawienie i wydalanie przebiega wolniej.
Środki rozluźniające czy przeczyszczając przyjmuj jedynie po konsultacji z lekarzem.
Ból kręgosłupa i rozejście spojenia łonowego
Ból kręgosłupa dotyka wiele przyszłych mam. Na skutek działania hormonów ciążowych nieruchome stawy biodrowo-krzyżowe rozluźniają się, szykując łatwiejszą drogę na świat dla dziecka. Dodatkowo rosnący brzuszek przesuwa środek ciężkości Twojego ciała do przodu.
Rozejście spojenia łonowego jest skutkiem nadmiernego rozluźnienia wiązadeł i zwiększenie ruchliwości kości miednicy pod wpływem hormonów ciążowych (estrogenów). Pojawia się ból przy poruszaniu (zwłaszcza chodzeniu, wchodzeniu po schodach), niekiedy słyszy się nawet w trakcie chodzenia charakterystyczne trzaski. Niemożliwe staje się stanięcie na jednej nodze. Gdy bólowi spojenia łonowego towarzyszy gorączka a ból nasila się podczas chodzenia lub leżenia na boku, nie powinnaś zwlekać z wizytą u lekarza.
Żylaki, obrzęki i rozstępy u ciężarnych
U kobiet ciężarnych wzrasta ilość krwi, zmianie ulega ciśnienie w żyłach, zmniejsza się też sprężystość ścian żył - zmiany te zwiększają ryzyko powstawania żylaków. Dodatkowo uciskająca macica utrudnia przepływ krwi w żyłach. Żylaki mogą pojawić się na nogach, wargach sromowych, w pochwie i w odbycie. Mogą powodować bolesność i pieczenie.
Obrzęki pojawiające się po 36 tygodniu ciąży wokół kostek i dłoni, są zjawiskiem fizjologicznym i zwiastują nadchodzący poród. Powoduje je gromadzący się zapas płynów, które zostaną wchłonięte do naczyń krwionośnych po porodzie.
Przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierne i postępujące w szybkim tempie rozciąganie skóry. Rozstępy mogą pojawić się na brzuchu, piersiach i udach.
Należy pamiętać aby nie ograniczać ilości spożywanych płynów najlepiej pić 2-3 litry dziennie. Na wielkość obrzęków to i tak nie wpłynie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Miło nam że zostawiasz na naszej stronie jakiś swój ślad