Potwierdza to wiele anegdot. Prawie każde rodzeństwo wieloraczków może opowiedzieć taką historię. Czasami jedno z dzieci doświadcza fizycznego odczucia czegoś, co dzieje się z jego rodzeństwem. Kiedy indziej dzieci z ciąż mnogich odkrywają, że wykonują podobne czynności, będąc daleko od siebie, przykładowo kupują ten sam przedmiot, zamawiają taką samą potrawę w restauracji lub podnoszą słuchawkę, aby zadzwonić w tym samym momencie. Może się wydawać, że jedno zna myśli drugiego, mówiąc jednocześnie lub kończąc wzajemnie swoje wypowiedzi. Czy to prawda ? Na to pytanie niech odpowiedzą Państwa dzieci.
1. Przygotowanie do ciąży
Jeśli jesteś przewlekle chora i na stałe przyjmujesz leki przed zajściem w ciążę idź do lekarza prowadzącego.Porozmawiaj z nim o lekach które przyjmujesz na stałe. Sama byłam w takiej sytuacji. Zmniejszenie dawki leków przez lekarza uchroniło moje dzieci przed wadami ale.
Pamiętaj! Nie zmniejszaj i nie odstawiaj leków sama. Jeśli już jesteś w ciąży poinformuj ginekologa o przyjmowanych na stałe lekach.
Ciąża to tak naprawdę niespodzianka można nawet powiedzieć, że loteria. Nigdy nie wiadomo kiedy się pojawi i ile dzieci będziemy mieli na raz.
Gdy spóźnia się miesiączka biegniemy po test ciążowy i bach są dwie kreski. Szybko idziemy do lekarza. Na pierwszej wizycie oprócz badania ginekologicznego zostanie pobrana cytologia jeśli lekarz będzie miał możliwość wykona również USG.
„Widzą Państwo to co ja?! - słowa lekarza brzmią niewinnie, „ to jest ciąża mnoga” – i tu się zaczyna. Reakcji na wiadomość o ciąży mnogiej jest bardzo wiele. Są one skrajne oto niektóre z nich: rozczarowanie, strach, przerażenie, niepewność, radość są również tacy którzy na wiadomość o ciąży wieloraczej są w takim szoku że chcą zatrzymać tylko jedno dziecko. Oczywiście ten stan mija i potem mają pretensje do siebie, że o czymś takim pomyśleli.
2. Gdzie prowadzić ciążę wieloraczą?
Kobiety spodziewające się wieloraczków powinny być pod opieką położnika, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu ciąż wieloraczych i co ważne stale współpracuje z jakimś dobrym dużym ośrodkiem położniczo-neonatologicznym. Pacjentki te bowiem często wymagają krótszej lub dłuższej hospitalizacji i miło mieć w szpitalu znajomą twarz .Potrzebny nam będzie jeszcze bardzo dobry ultrasonografista (a nie taki pierwszy z brzegu) który będzie miał oko na nasze dzieci.
Ciąża wieloracza to jednak początek przygody. Problemy pojawiają się w domu po powrocie ze szpitala z płaczącymi maluchami.
Na pewno macie wiele pytań i obaw. Boicie się tych pierwszych miesięcy, że sytuacja was przerośnie.
Pamiętajmy dzieci z ciąż mnogich należy traktować z osobna. Każde z nich ma inne potrzeby i charaktery.
3. Skąd się biorą ciąże mnogie?
Czynnikiem zwiększającym możliwość pojawienia się ciąży mnogiej jest leczenie hormonalne, w tym stymulowanie owulacji czy też zapłodnienie pozaustrojowe. Pomiędzy 30 - 35 rokiem życia szansa na ciążę wielopłodową jest większa niż u kobiety 20 letniej. Powodem jest m.in. podwójne jajeczkowanie tych starszych.
Średnio bliźnięta rodzą się w 36 tyg. ciąży i w większości, ale nie zawsze jest to poród przez cesarskie cięcie.
- Ciąża bliźniacza dwujajowa stanowi 75% wszystkich ciąż bliźniaczych . Powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch odrębnych komórek jajowych przez dwa osobne plemniki. Od samego początku powstają więc dwa oddzielne i różne zarodki. Dzieci urodzone z takiej ciąży nie są do siebie podobne i mogą być różnej płci. Ta ciąża jest zawsze dwukosmówkowa i dwuowodniowa. Jest to ciąża wysokiego ryzyka, głównie ze względu na ryzyko wcześniactwa.
- Ciąża bliźniacza jednojajowa powstaje w wyniku zapłodnienia jednej komórki jajowej przez plemnik. W zależności od czasu, w którym się podzieli się wyróżniamy następujące rodzaje ciąży bliźniaczej jednojajowej:
- Dwukosmówkowa dwuowodniowa czyli 2 łożyska i 2 worki owodniowe – podział następuje między 1-4 dniem od zapłodnienia bliźnięta te są do siebie najbardziej podobne (im później bowiem dochodzi do podziału, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo powstania dwóch idealnie równych części). Jest to ciąża wysokiego ryzyka – podobnie jak w ciąży dwujajowej, bo to ryzyko wiąże się przede wszystkim z kosmowkowością.
-Jednokosmówkowa dwuowodniowa czyli 1 łożysko 2 worki owodniowe– podział następuje między 4 - 7 dniem od zapłodnienia niektóre źródła podają, że podział może nastąpić do 9 dnia od zapłodnienia. Jest to ciąża bardzo wysokiego ryzyka, przede wszystkim w związku z występowaniem wspólnego łożyska, przez które dzieci sa w pewien sposób od siebie zależne.
- Jednokosmówkowa jednoowodniowa czyli 1 łożysko 1 worek owodniowy– podział następuje między 7 a 9 do 12 dnia od zapłodnienia. Jest to ciąża występująca bardzo rzadko Jest to ciąża ekstremalnie wysokiego ryzyka, przede wszystkim ze względu na ryzyko zaplątania się pępowin maluszków - W przypadku gdy podział komórki następuje między 12-15 dniem od zapłodnienia, powstają bliźnięta potocznie zwane syjamskimi jest to niezwykle rzadko występujący rodzaj ciąży. Występuje raz na 50-100 tyś. urodzeń są one zawsze tej samej płci przeważnie żeńskiej i są połączone w różny sposób.
- Ciąża bliźniacza jednojajowa dwuplemnikowa – w tym przypadku komórka jajowa ulega podziałowi, a następnie zapłodnieniu dwoma plemnikami. Obie części komórki jajowej po podziale są identyczne genetycznie i mogą zostać zapłodnione przez dwa różne plemniki. Geny matki są więc jednakowe, geny ojca mogą się różnić. Ponieważ o płci decydują geny ojca, bliźnięta takie mogą się nią różnić! Bliźnięta te są do siebie bardziej podobne niż bliźnięta dwujajowe, ale nie tak identyczne jak jednojajowe. Takie sytuacje zdarzają się u ludzi niezmiernie rzadko
- Ciąża o wyższej krotności – to ciąża w której rozwija się troje i więcej dzieci. Jak powstaje? To skomplikowane kombinacji jest kilka przy trojaczkach im wyższa krotność tym kombinacji więcej. Jest to ciąża bardzo wysokiego ryzyka, przede wszystkim w związku z bardzo dużym ryzykiem wcześniactwa.
Trojaczki i czworaczki mogą być dwujajowe, identyczne lub kombinacja dwóch. Jednojajowe trojaczki występują niezwykle rzadko. Mówimy o takich wieloraczkach, kiedy jedna zapłodniona komórka dzieli się na 3 zarodki. Zdarza się to jeszcze rzadziej w wypadku czworaczków, ale jest możliwe. Tak jak w przypadku bliźniaków, z ciąż jednojajowych rodzą się dzieci jednej płci.
Jeśli chodzi o trojaczki to mamy:
- trojaczki trzyjajowe - 3 komórki jajowe i 3 plemniki
- trojaczki jednojajowe – komórka jajowa w wyniku zapłodnienia dzieli się na trzy.
- trojaczki gdzie dwójka dzieci będzie jednojajowa – w wyniku zapłodnienia 2 komórek jajowych dochodzi do dodatkowego podziału jednej z nich.
Większość ciąż trojaczych kończy się porodem około 32 – 34 tygodnia ciąży, natomiast przy czworaczkach jest to średnio 29 tydzień. Większość dzieci musi zostać nieco dłużej pod opieką szpitalną ze względu na wcześniejszy poród.
Ciąże mnogie jednojajowe nawet przez naukowców bywają traktowane jak rodzaj cudownego defektu lub boski żart, podważający nasze poczucie wyjątkowości i niepowtarzalności. Rodzeństwa te są naturalnymi klonami – mają zawsze taką samą płeć i kod genetyczny. Ich powstawanie jest dziełem przypadku, gdyż nie ma na nie wpływu ani dziedziczność ani czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne. Uważa się, że bliźnięta jednojajowe są lustrzanym odbiciem np. jeden jest prawo a drugi lewo ręczny może się zdarzyć również sytuacja, że organy wewnętrzne jednego z dzieci będą położone odwrotnie.
4. Kosmówkowość ciąż mnogich
Bardzo ważnym badaniem podczas całej ciąży jest USG. To właśnie podczas tego badania lekarz ustali m.in. kosmówkowość (ilość łożysk) naszej ciąży. Najłatwiej to zrobić do 10 tyg. Ciąży a najpóźniej powinno się to zrobić około 12 tygodnia Kosmówkowość determinuje ryzyko danej ciąży i sposób opieki nad nią, dlatego jest ona tak ważna. Każda ciężarna nosząca pod sercem wieloraczki musi znac kosmówkowość swojej ciąży już w pierwszym trymestrze!. To bardzo ważne aby nasze dzieci były zdrowe. Za pomocą łożyska bowiem nasze dzieci oddychają tlenem z krwi matki, otrzymują pokarm i w ten sam sposób wydalają produkty przemiany materii. Łożysko jednokosmówkowe dwuowodniowe jak i jednoowodniowe, niesie za sobą ryzyko wystąpienia zespołu przetoczenia między płodami TTTS (szerzej o TTTS w innym dziale) zespołu odwróconego przepływu tętniczego TRAP (szerzej o TRAP w innym dziale), czy patologii pępowiny w tym zapętlenia sznurów pępowinowych w przypadku ciąży jednoowodniowej.
Ciąża bliźniacza obraz 3d
Ciąża trojacza
Ciąża pięcioracza
Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł, dobrze że pojawiła się w internecie taka inicjatywa. Jestem w ciąży z bliźniakami i nie wiedziałam że powinnam mieć prowadzoną ciążę u specjalisty od ciąż mnogich. Czekam z niecierpliwością na następne wpisy. Czy jeśli będę miała jakiekolwiek pytania mogę się do was zwracać? Pozdrawiam, Eliza.
OdpowiedzUsuńPostaramy się odpowiedzieć na każde zadane pytanie :)
OdpowiedzUsuńCześć, również jestem w ciąży bliźniaczej i mam pytanie: jak lekarz może stwierdzić, czy ciąża jest dwujajowa dwuowodniowa dwukosmówkowa czy jednojajowa dwuowodniowa dwukosmówkowa?
OdpowiedzUsuńWitam, kosmówkowość jak również to czy ciąża jest jedno czy dwujajowa ustala się podczas badania USG. Pozdrawiam
Usuńja mam zone w ciąży dwu owodniowej i jeden zarodek widać a drugi(6tydzien) nie albo tam jest albo się wchłonie . a tak się zastanawiam czy w tym jajeczku mogą się pokazac dwa czyli trojaczki:) bo czytałem ze taki rzeczy się zdarzają . chyba ze wcześniej to już by było widać;)
OdpowiedzUsuńHej! Chciałabym zwrócić uwagę na jeden z objawów, który może podpowiedzieć ciążę mnogą już we wczesnym stadium - poziom Beta hCG. Mój lekarz widząc wynik 1500 jednostek 16 dni po ostatniej miesiączce od razu stwierdził, że mogę mieć w brzuchu bliźniaki. USG kilka dni później potwierdziło jego przypuszczenie :) Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńCiąża mnoga jest praktycznie tą samą ciążą co pojedyncza tylko mamy dwa dzieciaczki w sobie. Mimo wszystko warto jest śledzić na https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/8-tydzien czy i jak rozwija się nasza ciążą oraz śledzić i być na bieżąco ze wszystkimi poczynaniami według kalkulatora. Ułatwia nam to czas przebycia ciąży.
OdpowiedzUsuń